Hangouts dla Ubuntu

Hangouts dla Ubuntu

Ponieważ użytkownicy Ubuntu i jego pochodnych (sam używam Kubuntu) nie znajdą w repozytoriach sprawnie działającego klienta Google Hangouts – przygotujemy sobie takiego klienta sami – przygotujemy do działania Yakyak.

Autor udostępnia do pobrania skompilowaną dla Ubuntu wersję – należy przejść do sekcji prebuilt binaries , jednak pobranie gotowych binariów dostępnych w formie archiwum tar.gz nie uwolni nas od ręcznego pobrania brakujących pakietów z potrzebnymi bibliotekami Przygotujemy więc własny pakiet .deb który umożliwi instalację Yakyak w standardowy dla (k)ubuntu sposób.

(jeśli ktoś jest niecierpliwy, na końcu znajdzie link do pobrania gotowego pakietu .deb)

Nie taki diabeł straszny, jak kompilacja wygląda

Przed przygotowaniem pakietu .deb musimy skompilować program ze źródeł.

Żeby było jeszcze trudniej 😉 przed kompilacją trzeba te źródła pobrać z repozytorium, oraz doinstalować kilka pakietów bez których kompilacja zakończy się błędem.

Pobieramy więc potrzebne oprogramowanie (git do obsługi repozytorium, oraz komponenty node.js):

sudo apt install git nodejs nodejs-legacy ruby-dev

Po zakończeniu pracy apt, przechodzimy do folderu /tmp dokąd sklonujemy źródła yakyak i gdzie zbudujemy gotowy do instalacji pakiet:

cd /tmp
git clone https://github.com/yakyak/yakyak.git
cd  yakyak
npm install
sudo gem install fpm
npm run gulp
npm run deploy:linux-x64:deb

Ostatnie polecenie zbuduje pakiet w folderze /tmp/yakyak/dist – możemy go zainstalować używając menedżera pakietów lub po prostu klikając na nim w menedżerze plików:

qapt yakyak

A dla leniwych – gotowy do instalacji pakiet dla (K)Ubuntu 17.04 do pobrania stąd.